מעורבות חברתית - חזון ויעדים

אחת ממטרותיה המרכזיות של המכינה היא עשייה חברתית משפיעה ומשמעותית, באמצעות פיתוח מנהיגות מקומית צעירה בעיר נוף הגליל. חניכי התוכנית עוברים עם פתיחת השנה סדנא לניהול פרויקטים חברתיים, המכשירה אותם להפעיל פרויקטים קהילתיים ולנהל אותם בכוחות עצמם. עם תום הקורס מתחלקים החניכים לצוותי עבודה במסגרתם הם מובילים את פעילות הפרויקטים לאורך השנה כולה. את הפרויקטים השונים מובילים המכיניסטים תוך ליווי מקצועי של רכזת המעורבות החברתית, עובדת סוציאלית במקצועה.

אלו הן ארבע אבני היסוד של מכינת תבור לעשייה חברתית:

 • עשייה מפתחת מנהיגות

  ההתנדבות בתבור מהווה נדבך משמעותי בבניית אישיות מנהיגותית, הן בציר הערכי, מתוך החשיפה הבלתי אמצעית למציאות הישראלית והן בציר היכולות: הדרכה, הנהגה ומיומנויות ניהוליות.

 • מקצוענות

  העשייה החברתית מובלת ע”י אנשי מקצוע, ביניהם עובדת סוציאלית במשרה מלאה האמונה על תחום ההתנדבות ומנחה את הסגל והחניכים. הפעילות כולה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא עם גורמי רווחה וגורמים מקצועיים נוספים.

 • שיתופי פעולה

  המכינה פועלת לייצר כמה שיותר שיתופי פעולה עם גורמים חיצוניים, במטרה לרתום אותם למען ילדי נוף הגליל. דוגמאות: עמותת “כנפיים של קרמבו”, תנועת נוער לילדים עם צרכים מיוחדים וחוגי סיור של קק”ל.

 • טיפוח מנהיגות מקומית

  המכינה פועלת להרחיב למקסימום את מעגלי ההשפעה המנהיגותית בעיר. הדבר מתבטא במעורבות הענפה של צעירים מהעיר כמתנדבים בפרויקטים החברתיים השונים וכן בפרויקט טיפוח מנהיגות שבמסגרתו חניכים מכלל הפרויקטים שמפעילה המכינה נהנים מהשתלמויות מיוחדות בתחום המנהיגות.

המכינה מפעילה פרויקטים בתחומים הבאים: נוער בסיכון, הכנה לצה”ל, טיפוח מנהיגות נוער, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, ילדים בסיכון, עולים חדשים ועוד. כיום מובילים חניכי המכינה למעלה מעשרה פרויקטים שונים בעיר, בהם משולבים 300 ילדים ובני נוער בעיר מדי שבוע. בנוסף, עוסקים חניכי המכינה המעוניינים בכך גם בפרויקטים אישיים משניים, כגון- חניכה אישית של ילדים, סיוע בבתי ספר מיוחדים ועוד.

עשייה חברתית - פרויקטים בהובלת המכינה

 • פרוייקט "ברק"

  פרוייקט "ברק"

  פרויקט ייחודי המיועד לבני נוער איכותיים שניחנו ביכולת מנהיגותית, בעלי מוטיבציה ורצון לחולל שינוי. קבוצה זו תשמש דוגמה ומופת לבני הנוער בעיר ופעולת למען פיתוח העיר זאת על ידי העלאת הבעיות הבוערות בעיר ובניית תוכנית לפתירתם ויישומם בשילוב הרמת פרויקטים קהילתיים בעיר. החניכים בתוכנית למעשה נתפסים כסמי חניכי המכינה ולומדים בעצמם תכנים שונים כמו ציונות, יהדות, זהות וחברה ישראלית. בנוסף נעשית עבודה רבה על יצירת שיח לשירות צבאי משמעותי ויציאה לשנות שירות ומכינות.
  פרויקט ברק מיועד לתלמידי כיתות י"ב, אשר עוברים מיונים בתחילת שנה על מנת להיות חלק מהפרויקט, כאשר בסופו קבוצת ברק מונה כ-8-10 חניכים. אירועים בעיר שנערכו ביוזמת קבוצת ברק: סטריט בול, הקמת מועדון נוער, פסטיבל תעסוקה עבור הנוער לקראת הקיץ ועוד.

 • פרויקט חלו"ם

  פרויקט חלו"ם

  תכנית חלו"ם הינה תכנית מצוינות לאנשים ששואפים גבוה. חלו"ם מסייעת להתמודד עם שוק העבודה באמצעות הענקת כלים פרקטיים, רכישת ידע וכישורי חיים המסייעים להשתלבות בעולם התעסוקה בפרט, והעולם הגדול בכלל. השיטה- איתור חניכים השואפים למצוינות מתמדת. הכשרה והענקת כלים תאורטיים ופרקטיים. הכשרה מעשית- יציאה לקורס מקצועי אשר יעניק מקצוע ושילוב תעסוקתי והתנסות בשוק העבודה. חניכי המכינה יחנכו ילוו ויובילו את התכנים ובנוסף יגבשו קבוצה תומכת ומשמעותית.

 • פרויקט עוז

  פרויקט עוז

  פרויקט המיועד לנוער המתקשה להסתדר במסגרות הבלתי פורמאלית, נוער עם בעיות ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות.
  העבודה עם הנוער נעשית באמצעות פעילויות ODT ויציאה לטיולים אחת לחודש וחצי בערך (יחד עם רביד – מדריך סנפלינג) תוך כדי עיבוד החוויה והרגשות והשלכה לחיי היומיום. מטרת הפעילות היא לחזק את הביטחון העצמי ואת תחושת המסוגלות והאסרטיביות של החניך זאת בשילוב עבודה על קבוצתיות ובניית תחושת שייכות. חניכי המכינה יאתרו ויגייסו את החניכים המתאימים בשיתוף פעולה עם יועצות השכבה, ילוו ויבנו קבוצה מגובשת ומשמעותית שפועלת ליצירת ביטחון דרך השטח והתמודדות עם אתגרים שונים.

 • פרויקט אופקנא

  פרויקט אופקנא

  פרויקט אשר הוקם מתוך יוזמה של 2 חניכי המכינה אשר מטרתו מתן מענה לאוכלוסיה הערבית בעיר. הפרויקט נועד לנוער בגילאי י-יב ומטרתו ,תוכנית מנהיגות לאוכלוסיה הערבית לטיפוח זהות ישראלית ערבית מנהיגה. הפרויקט מפגיש את החניכים עם האתגרים השונים ומעודד אותם לשינוי ויוזמה אישית וקהילתית.

עשייה חברתית - קידום נוער בסיכון

 • מועדון נערות

  מועדון נערות

  המועדון עבור נערות בסיכון שנמצא בחסות הרווחה. ישנו צוות קבוע למועדון הכולל עובדת סוציאלית ומנהלת בית. המועדון מהווה בית חם לנערות, שם הן יכולות להכין שיעורי בית, לבשל, לאפות, לשוחח. חניכות המכינה שמגיעות מלוות את הבנות יוצרות קשר אישי מעבירות סדנאות ופעילויות שונות, עוזרות בהכנת ש.ב ואף מוציאות את החניכות לפעילויות חוץ.

 • מחוברים

  מחוברים

  פרויקט המיועד לנוער בסיכון, הנותן מענה לשעות הפנאי, קבוצות חברתיות, פעילויות שונות, ספורט וכדומה. חניכי המכינה הם חלק מצוות המדריכים אשר אחראים לבנית תכנים והעברת פעילויות קבוצתיות, חניכי המכינה מלווים ונמצאים כמו אח בוגר לחניכים. הפרויקט מנוהל על ידי יוסי בטיטו וג'ניה.

 • מעונים טליס ועדעד

  מעונים טליס ועדעד

  המעונים מכילים ילדים מכלל הספקטרום הסוציואקונומי אך בעיקר ילדים שמוגדרים בסיכון על פי קריטריונים שונים (בריאות נפש/ נכות/הזנחה/אלימות/התמכרויות ועוד). המעונים נועדו על מנת למנוע הוצאה של הילדים מהבית ובעצם להוות עבורם מרחב תומך וחזק משעות הבוקר ועד שעות הערב, בנוסף ההורים מגיעים לסדנאות שונות או לפעילות במעונים על מנת לחזק את הקשר של הילדים עם ההורים ולהדריך את ההורים בנושאים שונים. מדובר בקבוצה של 15 ילדים בכל מעון בגילאים 3-6 ששוהים במעון עד השעה 19:00 ומקבלים ארוחת ערב. מרבית הילדים חווים בעיות התפתחויות וחסך חברתי ומטרת המעונים היא להעניק לילדים התפתחות תקינה והעשרה. החניכים אשר יפעלו במעון יחנכו וילוו את הילדים במעונים, יעבירו להם פעילויות מותאמות ויהוו עבור הילדים אחים גדולים תומכים ואוהבים. חניכי המכינה ילוו על ידי עובדת סוציאלית של המעון אשר תלווה ותדריך אותם.

 • שער שוויון

  שער שוויון

  פרויקט שער שוויון שואף לבנות חברה טובה יותר על בסיס חינוך ומשחק כדורגל, על ערכי כבוד, סובלנות, ערבות הדדית, דו קיום ועוד, תוך העלאת המודעות של הדור הצעיר ברחבי מדינת ישראל בנושאי ההשכלה ואורח החיים הספורטיבי ומניעת גילויי אלימות, גזענות ופשיעה. בתכנית זו מקימים קבוצת כדורגל , הקבוצה נפגשת 3 פעמים במהלך השבוע, פעמיים עם חניכי מכינת תבור לאימון כדורגל אחד ומפגש לימודי וחברתי אחד ובנוסף מתקיים אימון נוסף עם מאמן מקצועי. מטרת הפרויקט היא להעצים את החניכים לימודית וחברתית דרך הכדורגל ובעזרתו. חניכי המכינה ילוו 2 קבוצות – קבוצה צעירה של כיתות ה'-ו' וקבוצה בוגרת של נוער פעמיים בשבוע כל קבוצה למשך שעה וחצי.

עשייה חברתית - מועדוניות נוער

 • הפוך על הפוך

  הפוך על הפוך

  מרכז מידע ויעוץ שנותן מענה לנוער בסיכון תוך מתן אוזן קשבת ויחס חם ומקבל, בנוסף במקום מועברות סדנאות במגוון תחומים לבני הנוער.
  המרכז שייך לעמותת "עלם" ומעוצב כבית קפה המאפשר שיחה בגובה העיניים, יצירת קשר עמוק ופתוח עם בני הנוער. חניכי המכינה יפעלו כיועצי נוער אשר נותנים מענה אישי ורגשי עבור החניכים במגוון כלים על פי עולמם של החניכים, בנוסף יפעילו חניכי המכינה קבוצה של כיתות ז-ח על מנת לתת מענה גם לגיל הצעיר יותר שאינו נמצא במועדון עצמו (המועדון נועד לגילאי ט-יב)

 • מועדון ערבה וצפונית

  מועדון ערבה וצפונית

  מועדונית שכונתית לילדי השכונה, מדובר בקבוצה של עד 15 חניכים שנבחרים למועדונית – רבים מלווים על ידי הרווחה ומגיעים ממשפחות מפורקות. מועדון ערבה נמצא בשכונה הדרומית והצפונית נמצאת בשכונה הצפונית. גילאי החניכים במועדונית נעים בין כיתה א' לכיתה ו'. במועדונית מפעילים חניכי מכינת תבור פעילויות ותכנים עבור החניכים בנושאים שונים על פי עולמם של חניכי המכינה וחניכי המועדונית, במועדון נמצאת מדריכה שמלווה את חניכי המכינה וחונכת אותם לאורך השנה.

עשייה חברתית - צרכים מיוחדים

 • מע"ש (מרכז עבודה שיקומי) ומרכז יום סיעודי

  מע"ש (מרכז עבודה שיקומי) ומרכז יום סיעודי

  מועדונית מע"ש הינו מרכז המספק מסגרת פנאי בשעות אחר הצהריים לאנשים בעלי צרכים מיוחדים, רובם בוגרים מעל גיל 21 ובעלי פיגור שכלי.
  במועדונית יש כיום 10 חניכים, חלקם מרותקים לכסאות גלגלים , המקום מספק לחניכים תעסוקה ופנאי עם מדריכים צמודים ופעילויות חברתיות נוספות.
  חניכי מכינת תבור ילוו את הקבוצה כמדריכים וחונכים ויעבירו פעילויות שונות במועדון בימי רביעי.
  מרכז יום סיעודי- מרכז יום שפועל משעות הבוקר עד השעה 18:00 בכל יום ונותן מענה לאנשים בעלי צרכים מיוחדים ברמת תפקוד בינונית נמוכה , חניכי המכינה ילוו ויחנכו את חברי המרכז בימי שני.
  בנוסף לאחר הפעילות במרכזים יחנכו החניכים באופן פרטני חניכים נבחרים מהמועדונים למשך שעה – שעה וחצי.

 • בית אורי

  בית אורי

  בית אורי הינו כפר יוצא דופן המשמש קהילה ובית חם עבור למעלה ממאה ילדים, נוער ובוגרים, יהודים וערבים. דיירי הכפר, החברים בקהילה מיוחדת זו, הם בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית, הזקוקים לטיפול מיוחד, ליחס מסור וללב אוהב. חיי היום-יום בבית אורי מתנהלים ברוח התפיסה האנתרופוסופית- מאחורי מעטה המוגבלות מצויה נפש בריאה שתפרוץ בתנאים של סביבה חמה, תומכת ויצירתית.
  לכל דייר בבית אורי תכנית קידום אישית שמטרתה זיהוי יכולותיו, צרכיו וקשייו, וזאת כדי לשפר את איכות חייו ולהפוך אותו לאדם המאמין בעצמו וביכולותיו. חניכי מכינת תבור ילוו 2 בתים שונים בכפר בעלי רמות תפקודיות שונות, ילוו אותם, יחנכו אותם ויעבירו פעילויות מגוונות ומותאמות (החניכים יעברו הדרכה והכוונה על ידי אנשי מקצוע בכפר). בית אורי הוא המוסד היחידי שאנחנו פועלים בו מחוץ לנוף הגליל ונמצא בעפולה.

 • חוות תלמים

  חוות תלמים

  מע”ש “תלמים” הינו המע”ש (מרכז עבודה שיקומי) החקלאי הראשון והיחיד מסוגו בארץ. החווה נמצאת בקיבוץ מגידו ומגיעים אליה אנשים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית, עובדים בעבודה חקלאית, גינת צמחים ורעיית כבשים ובעבודה בעלת מוטוריקה עדינה. חניכי המכינה מצטרפים אליהם לעבודה, חונכים ומעבירים פעילויות חברתיות שונות לעובדי החווה.

עשייה חברתית - תכניות מנהיגות

 • אחרי הכנה לצהל

  אחרי הכנה לצהל

  תכנית ההכנה לצבא נועדה להגביר את הנכונות והמוכנות לשירות צבאי משמעותי בקרב בנות ובנים בגילאי 16-18 (כיתות יא'-יב'). בתהליך החינוכי עוברים בני הנוער אימונים פיזיים, הדרכות ודיונים, התנדבות בקהילה וסדרות שטח, תוך פיתוח האישיות והידיעה כי ניתן לסמן מטרה ולחתור אליה בהצלחה תוך התמודדות עם המשברים שבדרך. חניכי המכינה מפעילים קבוצה יחד עם מדריך מוסמך מאחרי בשיתוף פעולה.

 • אחריי נוער מוביל שינוי

  אחריי נוער מוביל שינוי

  תנועה ייחודית שהוקמה במטרה לטפח מנהיגות צעירה ולפתח מעורבות חברתית בקרב בני נוער מהפריפריה החברתית והגאוגרפית של מדינת ישראל. הרעיון הוא לטעת בבני הנוער תחושת הצלחה ומסוגלות, מתוך אמונה כי לכל אחד ואחת ישנה היכולת לנהל אורח חיים תקין ובריא ולהיות אזרח שווה במדינה, ללא קשר למקום בו נולד ולסביבה בה גדל. אנו פונים לשתי שכבות גיל שכבה צעירה המורכבת מבני נוער בכיתות ט'-י' ושכבה בוגרת המורכבת משכבות י"א-י"ב. הכלי החינוכי המרכזי של הפרויקט הוא התנסויות אתגריות בשטח וחינוך ליזמות חברתית. פריסת הפעילות בשגרה היא שני מפגשים עם הקבוצה הצעירה, ושני מפגשים עם הקבוצה הבוגרת. במהלך השנה יוצאים עם החניכים לטיולי שטח בעיקר בתקופת חופשת החגים של החניכים (סוכות, חנוכה, פסח, שבועות וכו'), הטיולים נמשכים בין יום לשלושה ימים.

כותבים על תבור

מכינת תבור התחילה לפעול השנה, תשע”ב, בנוף הגליל. המפגש שלי עם המכינה, כמי שהיה מנהל אגף החינוך בנוף הגליל, היה קודם כל עם הצוות המדהים שלה. עמיחי, אופיר וטל, הם פשוט שלישיה מדהימה של אנשים איכותיים, מסורים וכאלה שכל אחד היה רוצה להדמות להם. בדרך כלל לוקח לחברה בשנת שירות חודשים עד שהם מבינים מה הם רוצים לעשות והעשייה מגיעה רק לקראת אמצע השנה. מכינת תבור לקחה על עצמה מספר תכניות בנוף הגליל ועשתה את זה במהירות וביעילות ברמת ביצוע גבוהה ביותר. ללא ספק, כבר בשנה הראשונה שלה מכינת תבור היא גורם משמעותי בזירה של פעילות החינוך הבלתי פורמאלי בנוף הגליל. מאחל לצוות ולבוגרים עוד הרבה שנים יפות של עשייה, יש הרבה מכינות, אבל אין כמו תבור!!!

 

באהבה, דני גילדין

ראש אגף החינוך בנוף הגליל, דני גילדין

מכינת תבור זה מקום עם אווירה ביתית שבו המכיניסטים חיים כמו בבית. במכינה נמצאים חברה גם מערים וגם ממושבים מכל רחבי הארץ ולכל אחד מהם יש דמיון שונה על החיים אך הם כולם מוצאים שפה משותפת. המכיניסטים עוזרים לנוער בכל רחבי העיר, עושים פעילויות לנוער ועזרו לנו מאד. המכיניסטים ואנחנו מסתדרים טוב דווקא בגלל פער הגילאים הלא משמעותי של כמה שנים ספורות וזה נורא עוזר לנו לבטוח בהם ולדבר איתם על דברים שמעסיקים אותנו. אנחנו נורא מקוות שהפעילות של המכינה תימשך והקשר שלנו עם המכיניסטים של שנה הבאה יהיה חזק ומשמעותי. לי (אניה) באופן אישי הפעילות של המכיניסטים של תבור עזרו בהעלאת רמת הביטחון העצמי ולעומת הילדה שהייתי בתחילת השנה – ילדה סגורה שפוחדת מכל מבוגר שמנסה לדבר איתי או לעזור לי נורא השתניתי.. היום יש לי הרבה חברים ואני כבר פחות פוחדת ממה שאנשים יגידו עליי או התגובה שלהם למעשים שלי..


וכל זה תודות למכיניסטים של מכינת תבור.

רוקסי סבייב, 17, חונכת ב"כנפיים של קרמבו"

מכינת תבור הם קבוצת אנשים מדהימים, שנתנו את כל כולם בשביל שנצליח, האמינו בנו והחדירו בנו את המוטיבציה להמשיך ולשאוף גבוה. היה להם חשוב להראות צדדים אחרים בחברה וערכים שונים והם עשו פעילויות מעניינות שגם גיבשו את הקבוצה שלנו.


בנוסף מכינת תבור השקיעו מאמצים רבים גם בטיפוח העיר לדוגמה הם הקימו קולנוער שנוהל על ידי נערים ונערות מהעיר.

שלי ליפשיץ, 15, עולה לכיתה י', חניכה בפרוייקט מיל"ת