עשייה חברתית | מכינת תבור

מעורבות חברתית - חזון ויעדים

אחת ממטרותיה המרכזיות של המכינה היא עשייה חברתית משפיעה ומשמעותית, באמצעות פיתוח מנהיגות מקומית צעירה בעיר נצרת עילית. חניכי התוכנית עוברים עם פתיחת השנה סדנא לניהול פרויקטים חברתיים, המכשירה אותם להפעיל פרויקטים קהילתיים ולנהל אותם בכוחות עצמם. עם תום הקורס מתחלקים החניכים לצוותי עבודה במסגרתם הם מובילים את פעילות הפרויקטים לאורך השנה כולה. את הפרויקטים השונים מובילים המכיניסטים תוך ליווי מקצועי של רכזת המעורבות החברתית, עובדת סוציאלית במקצועה.

אלו הן ארבע אבני היסוד של מכינת תבור לעשייה חברתית:

 • עשייה מפתחת מנהיגות

  ההתנדבות בתבור מהווה נדבך משמעותי בבניית אישיות מנהיגותית, הן בציר הערכי, מתוך החשיפה הבלתי אמצעית למציאות הישראלית והן בציר היכולות: הדרכה, הנהגה ומיומנויות ניהוליות.

 • מקצוענות

  העשייה החברתית מובלת ע”י אנשי מקצוע, ביניהם עובדת סוציאלית במשרה מלאה האמונה על תחום ההתנדבות ומנחה את הסגל והחניכים. הפעילות כולה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא עם גורמי רווחה וגורמים מקצועיים נוספים.

 • שיתופי פעולה

  המכינה פועלת לייצר כמה שיותר שיתופי פעולה עם גורמים חיצוניים, במטרה לרתום אותם למען ילדי נצרת עילית. דוגמאות: עמותת “כנפיים של קרמבו”, תנועת נוער לילדים עם צרכים מיוחדים וחוגי סיור של קק”ל.

 • טיפוח מנהיגות מקומית

  המכינה פועלת להרחיב למקסימום את מעגלי ההשפעה המנהיגותית בעיר. הדבר מתבטא במעורבות הענפה של צעירים מהעיר כמתנדבים בפרויקטים החברתיים השונים וכן בפרויקט טיפוח מנהיגות שבמסגרתו חניכים מכלל הפרויקטים שמפעילה המכינה נהנים מהשתלמויות מיוחדות בתחום המנהיגות.

המכינה מפעילה פרויקטים בתחומים הבאים: נוער בסיכון, הכנה לצה”ל, טיפוח מנהיגות נוער, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, ילדים בסיכון, עולים חדשים ועוד. כיום מובילים חניכי המכינה למעלה מעשרה פרויקטים שונים בעיר, בהם משולבים 300 ילדים ובני נוער בעיר מדי שבוע. בנוסף, עוסקים חניכי המכינה המעוניינים בכך גם בפרויקטים אישיים משניים, כגון- חניכה אישית של ילדים, סיוע בבתי ספר מיוחדים ועוד.

עשייה חברתית - מנהיגות נוער והכנה לצה"ל

 • פרוייקט "ברק" לכיתות י"ב

  פרוייקט "ברק" לכיתות י"ב

  פרויקט שהוקם בשנת תשע”ג ע”י עדי קרן בוגרת מחזור ג’ של המכינה. פרויקט זה מיועד למספר מצומצם של תלמידי י”ב הבולטים ביותר בתרומתם לעיר. מטרת קבוצה זו הנה בניית פרויקט קהילתי הכולל בתוכו את כלל שלבי התכנון וההוצאה לפועל של פרויקט מסוג זה – איתור הצרכים של העיר, תכנון הפרויקט, הקמתו, שיווקו והוצאתו לפועל. הפרויקט כולל בתוכו עבודה עם שמיניסטים חרוצים ובעלי חזון, הנחייתם, הובלתם, הדרכתם. בשנות קיומו של הפרויקט הקימו חניכיו את מועדון “הפינה” לשכבות ז’- ט’ בשכונת הר יונה, שכונה שלא היה בה לפני כן מקום לבני הנוער להיפגש. בשנה האחרונה החליטו חניכי הפרויקט לעבוד עם אוכלוסיית ניצולי השואה והוסיפו תכנית ייחודית למהלך של ההכנה ליציאה לפולין.

 • פרויקט "איתן" לכיתות י'-י"א

  פרויקט "איתן" לכיתות י'-י"א

  תנועת נוער של המכינה שהוקמה לפני 3 שנים ונקראת על שמו של מפקד סיירת הצנחנים רס"ן איתן בלחסן שנפל בלבנון במבצע "צמצום טווח", בשנת 1999, פועלת בהתאם לרוח המכינה ומקנה לבני הנוער השותפים בה תכנים של מורשת, ציונות, אהבת הארץ, גיבוש קבוצתי ועוד. הפעילות בפרויקט זה כוללת בתוכה גיוס חניכים, בניית קבוצה, בניית מערך פעולות ברמה גבוהה, העברתן, הוצאת טיולים, הוצאת ימי שיא ועוד.
  הרציונל בבסיס הפרויקט הוא שלנוער המוביל בעיר אין כיום מסגרות בהן הוא יכול להתקדם ולהתפתח והקידום של בני הנוער נעשה ע"י שכבות של נוער מצטיין וחזק, הזקוקות למסגרת מתאימה.
  חייו של רס"ן איתן בלחסן ז"ל, אופיו, ודמותו מהווים תשתית לפרויקט ולערכים שמועברים בפעולות. מהות הפרויקט היא ליצור קבוצה חזקה, לפתוח בפניהם עולמות שלא הכירו לפני וכמובן את עולם המכינות והמעורבות החברתית.

 • חוגי סיירות - קק"ל

  חוגי סיירות - קק"ל

  חוגי הסיירות הנם ארגון נוער המחנך לערכי אהבת האדם, העם, הטבע והארץ. המכינה פועלת בשיתוף חוגי סיירות קק”ל, בתהליך חינוכי המיועד לנוער בישראל ומטרתו פיתוח עצמאות, יוזמה, מנהיגות, אחריות, רעות, מעורבות ואכפתיות. הפעילות והשהיה הבלתי אמצעית בשטח, של הפרט והקבוצה הנם היסודות המרכזיים בתהליך החינוכי. הפעילות מיועדת לחניכי כיתות ז', ח', ט'-י' והיא כוללת: בניית קבוצה, העברת פעילויות בנושאים מגוונים כגון הכרת הארץ, ניווטים, הישרדות, סיירות, חיי שטח, וכן הכנה ויציאה לימי שיא וטיולים מאתגרים.

 • "אחרי" - נוער מוביל שינוי

  "אחרי" - נוער מוביל שינוי

  "אחריי!" הנה עמותה חינוכית חברתית הפועלת במטרה להצמיח מנהיגות צעירה, לעודד בני נוער וצעירים למעורבות חברתית, לייצר אצלם תחושת הצלחה ומסוגלות ולעודד אותם לשירות משמעותי בצבא ולאזרחות משמעותית בחברה הישראלית. חניכי המכינה מפעילים את קבוצת "אחריי לצה"ל" לתלמידי י"א ו-י"ב בנצרת עילית, אשר במסגרתה מתקיימים אימוני כושר קרבי, ערבי מורשת קרב, ניווטים, התנדבות קהילתית ועוד.

עשייה חברתית - קידום נוער בסיכון

 • מועדון נערות בסיכון כיתות ז'-י"ב

  מועדון נערות בסיכון כיתות ז'-י"ב

  המועדון מלווה ע”י עובדת סוציאלית ומקיים מעקב טיפולי שמטרתו להגן ולתמוך בנערות. 2 חניכות מהמכינה מלוות את המועדון באופן קבוע. הן יוצרות קשרים עם הנערות, משחקות איתן, מהוות עבורן אוזן קשבת ודמות לחיקוי ומעבירות להן תכנים מהנים וערכיים, במטרה לסייע להן ולהעצים אותן.

 • מחוברים

  מחוברים

  פרויקט חברתי בתמיכת משרד העלייה והקליטה ובליווי אגף הרווחה במשרד החינוך המיועד לנוער בסיכון. הפרויקט החל לשתף פעולה עם המכינה במחזור ד'. פרויקט מחוברים נותן מענה לנוער בשעות הפנאי באמצעות הפעלת קבוצות חברתיות, פעילויות שונות, טיולים וימי כייף, לצד סדנאות חווייתיות שמעבירים אנשי מקצוע (כמו ג'אגלינג, די-ג'יי, אילוף כלבים ועוד). במסגרת הפרויקט פועלים חניכי המכינה ליצירת קבוצה מגובשת של נערים, ומובילים פעילויות מגוונות בנושאי ספורט, הגנה עצמית, הכנה לצבא ועוד.

 • סיירת עילית - סיירת אופניים

  סיירת עילית - סיירת אופניים

  היא סיירת שהקימה המכינה יחד עם עיריית נצרת עילית במטרה לחזק את תחושת הביטחון של תושבי העיר. הסיירת פועלת במהלך השבוע בשעות הלילה ומופעלת ע"י חניכי המכינה וחניכי הפרויקטים ברק ואיתן .

 • עוז

  עוז

  הוא פרויקט המיועד לנוער שמסגרת הלימודים הפורמאלית לא מתאימה לו, נוער שנמצא במצבי סיכון.
  העבודה עם הנוער נעשית באמצעות פעילויות ODT ו INDOOR ובנוסף לכך, יציאה לטיולי אקסטרים אחת לחודש תוך כדי עיבוד החוויה והרגשות והשלכה לחיי היום - יום. מטרת הפעילות היא לחזק את הביטחון העצמי, תחושת המסוגלות והאסרטיביות של החניך זאת בשילוב עבודה על קבוצתיות ובניית תחושת שייכות.

עשייה חברתית - מצויינות חברתית ערכית ולימודית

 • לווי נערי רווחה

  לווי נערי רווחה

  פרויקט הנעשה בשת"פ עם הרווחה בעיר בו חניכי המכינה מלווים נוער המוגדר כנוער המצוי במצבי סיכון. חניכי המכינה משמשים כאח בוגר לנערים ומעניקים להם תמיכה, וסיוע רגשי.

 • פרוייקט מעל"ה

  פרוייקט מעל"ה

  מעל"ה הינו פרויקט סיוע לימודי. חניכי המכינה הקימו מרכז למידה שהוקם בשיתוף פעולה עם מתנ"ס גורדון, ופועל בשני מוקדים בית הספר גולן ובגין. במרכז ניתנת עזרה בשעורי בית והעשרה לימודית חווייתית.

כותבים על תבור

מכינת תבור התחילה לפעול השנה, תשע”ב, בנצרת עילית. המפגש שלי עם המכינה, כמי שהיה מנהל אגף החינוך בנצרת עילית, היה קודם כל עם הצוות המדהים שלה. עמיחי, אופיר וטל, הם פשוט שלישיה מדהימה של אנשים איכותיים, מסורים וכאלה שכל אחד היה רוצה להדמות להם. בדרך כלל לוקח לחברה בשנת שירות חודשים עד שהם מבינים מה הם רוצים לעשות והעשייה מגיעה רק לקראת אמצע השנה. מכינת תבור לקחה על עצמה מספר תכניות בנצרת עילית ועשתה את זה במהירות וביעילות ברמת ביצוע גבוהה ביותר. ללא ספק, כבר בשנה הראשונה שלה מכינת תבור היא גורם משמעותי בזירה של פעילות החינוך הבלתי פורמאלי בנצרת עילית. מאחל לצוות ולבוגרים עוד הרבה שנים יפות של עשייה, יש הרבה מכינות, אבל אין כמו תבור!!!


באהבה, דני גילדין

ראש אגף החינוך בנצרת עילית, דני גילדין

מכינת תבור זה מקום עם אווירה ביתית שבו המכיניסטים חיים כמו בבית. במכינה נמצאים חברה גם מערים וגם ממושבים מכל רחבי הארץ ולכל אחד מהם יש דמיון שונה על החיים אך הם כולם מוצאים שפה משותפת. המכיניסטים עוזרים לנוער בכל רחבי העיר, עושים פעילויות לנוער ועזרו לנו מאד. המכיניסטים ואנחנו מסתדרים טוב דווקא בגלל פער הגילאים הלא משמעותי של כמה שנים ספורות וזה נורא עוזר לנו לבטוח בהם ולדבר איתם על דברים שמעסיקים אותנו. אנחנו נורא מקוות שהפעילות של המכינה תימשך והקשר שלנו עם המכיניסטים של שנה הבאה יהיה חזק ומשמעותי. לי (אניה) באופן אישי הפעילות של המכיניסטים של תבור עזרו בהעלאת רמת הביטחון העצמי ולעומת הילדה שהייתי בתחילת השנה – ילדה סגורה שפוחדת מכל מבוגר שמנסה לדבר איתי או לעזור לי נורא השתניתי.. היום יש לי הרבה חברים ואני כבר פחות פוחדת ממה שאנשים יגידו עליי או התגובה שלהם למעשים שלי..


וכל זה תודות למכיניסטים של מכינת תבור.

רוקסי סבייב, 17, חונכת ב"כנפיים של קרמבו"

מכינת תבור הם קבוצת אנשים מדהימים, שנתנו את כל כולם בשביל שנצליח, האמינו בנו והחדירו בנו את המוטיבציה להמשיך ולשאוף גבוה. היה להם חשוב להראות צדדים אחרים בחברה וערכים שונים והם עשו פעילויות מעניינות שגם גיבשו את הקבוצה שלנו.


בנוסף מכינת תבור השקיעו מאמצים רבים גם בטיפוח העיר לדוגמה הם הקימו קולנוער שנוהל על ידי נערים ונערות מהעיר.

שלי ליפשיץ, 15, עולה לכיתה י', חניכה בפרוייקט מיל"ת